Prowadzenie działalności gospodarczej za granicą

Spotkanie skierowane jest do wszystkich przedsiębiorstw różnych branż, które planują ekspansję na rynki zagraniczne, zwłaszcza na rynek niemiecki. Wydarzenie jest niezwykłą okazją do goszczenia w Lesznie przedstawicieli instytucji, które na co dzień wspierają firmy w internacjonalizacji swojej działalności. Z naszego zaproszenia skorzystał pan Jan Masalski, radca reprezentujący Ambasadę RP w Berlinie, który posiada ogromne doświadczenie i przekaże uczestnikom spotkania praktyczną wiedzę z zakresu otwierania i prowadzenia firmy w Niemczech oraz specyfiki tego rynku. Pani Aneta Kubik z Wielkopolskiego Centrum Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów z kolei przybliży słuchaczom, w jaki sposób i gdzie mogą pozyskać nieodpłatne informacje dotyczące rynków zagranicznych i potencjalnych partnerów. Przedstawi także informacje o tym, jak najlepiej przygotować firmę do aplikowania o środki unijne w kolejnych edycjach konkursu w ramach działania 1.4 Internacjonalizacja gospodarki regionalnej.

 

Program spotkania:

9.45 – 10.00             Rejestracja uczestników

10.00 – 10.10           Wprowadzenie

10.10 – 10.40          „Kompleksowa informacja podstawą do ekspansji zagranicznej” – Aneta Kubik, Wielkopolskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów 

10.40 – 11.20           „Własna firma w Niemczech – różne formy działania krok po kroku” –  radca Jan Masalski, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, Ambasada RP w Berlinie

11.20 – 11.40           Przerwa kawowa

11.40 – 12.20           „Prawne i praktyczne aspekty handlu internetowego w Niemczech” – Wojciech Brzostowski, ECDDP Rechtsanwaltsgesellschaft mbH z Berlina

12.20 – 12.45           Networking

 

Organizator zastrzega sobie możliwość aktualizacji programu spotkania.

 

Rejestracji na spotkanie można dokonywać mailowo: klaster@itleszno.pl lub telefonicznie  +48 506 233 502 do 21 października 2015 r.

Szczegółowych informacji o spotkaniu udziela Martyna Włudarczyk.

 

O prelegentach i instytucjach, które reprezentują:

Pani Aneta Kubik reprezentuje Wielkopolskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów /COIE/ funkcjonuje w strukturach Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Celem działalności Centrum jest wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich firm, poprzez ułatwienie przedsiębiorcom, a także organizacjom zrzeszającym przedsiębiorców, dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości i nieodpłatnych usług informacyjnych w zakresie niezbędnym do planowania, organizowania i realizacji eksportu i/lub inwestycji poza granicami Polski. 

Radca Jan Masalski jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGH i Studium Integracji Europejskiej KSAP oraz b. wykładowcą w  Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie nt. negocjacji akcesyjnych  i integracji europejskiej. Cała jego kariera zawodowa związana jest ze współpracą gospodarczą z zagranicą począwszy od handlowca w firmie Coopexim w Warszawie, przez placówki zagraniczne i Ministerstwo Gospodarki, w którym wiele lat odpowiadał za sprawy integracji europejskiej oraz bilateralnej współpracy gospodarczej m.in. z Niemcami i Austrią. Swoje doświadczenie w dyplomacji gospodarczej zdobywał  jako Attache Handlowy Ambasady Polskiej w  Hanoi, Radca Ekonomiczny i Handlowy  Ambasad RP w Berlinie i Wiedniu i od 2011 r. jako Radca w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji w Berlinie. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie i informacji prawno-podatkowej dla polskich eksporterów na rynek niemiecki, w organizacji  seminariów i konferencji promocyjnych, misji handlowych, giełd kooperacyjnych czy spotkań z firmami i inwestorami. Autor szeregu poradników i artykułów w prasie polskiej i zagranicznej.

Radca Jan Masalski reprezentuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie. Wydział promuje polski eksport i inwestycje za granicą oraz świadczy usługi polskim przedsiębiorcom, szczególnie małym i średnim firmom. WPHI dostarcza kompleksowych informacji nt.

  • kraju, gospodarki, w tym wskaźników makroekonomicznych, wymiany handlowej
  • rynku: specyfika rynku, kwestie dostępu do rynku, zasady i formy rejestracji, prowadzenia działalności gospodarczej, system celny i bariery pozataryfowe, politykę zamówień publicznych, ochronę własności intelektualnej, system podatkowy, rozstrzyganie sporów i windykację, rynek pracy, informacje praktyczne, ważne adresy i linki.
  • najważniejszych przedsięwzięć targowo-wystawienniczych.
  • bieżących wydarzeń gospodarczych.
  • instytucji z otoczenia biznesu, izb handlowych, organizacji branżowych, instytucji wpierających przedsiębiorczość