Facebook icon Instagram icon LinkedIn icon
baner informacyjny

Pomysły na biznes nagrodzone

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna adresowana jest do osób chcących założyć działalność gospodarczą, które przygotowują biznesplany dla swoich przyszłych przedsiębiorstw. Do udziału w części teoretycznej zapraszani są studenci i uczniowie leszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Na laureatów części praktycznej, którzy zainaugurują działalność, czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Dla laureatów części teoretycznej również są przewidziane atrakcyjne nagrody rzeczowe. Łączna wartość nagród w tej edycji konkursu przekroczyła 30 tysięcy złotych.

 

Docenione projekty

Do części praktycznej zgłosiło się 7 osób, mających pomysł na swoją firmę. Nagrodę od Starosty Powiatu Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka za pierwsze miejsce otrzymała Monika Barczak za projekt Misiowepalety.pl. Prezydent Miasta Leszna uhonorował nagrodą Bartosza Bystrzyckiego, który uzyskał drugie miejsce za pomysł rozwoju i komercjalizacji  pasieki. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Polsakiewicz- Zielinska za biznesplan gabinetu psychologicznego.

 

Uczniowie i studenci złożyli 22 projekty teoretyczne. Komisja Oceniająca przyznała trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce uzyskał projekt Mateusza Kuźniaka  z Zespołu Szkół Elektroniczno- Komunikacyjnych - aplikacja FPS (Free Parking Space) . Drugie miejsce zdobył Kamil Buchwald z Zespołu Szkół Ochrony Środowiska za pomysł firmy NOWADAYS TECHNOLOGY. Trzecią nagrodę odebrała Adrianna Thiel, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych za biznesplan cukierni „Magic Lollipops”. Wyróżnienia przyznano Patrycji Bernackiej z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Hubertowi Jęcikowskiemu i Damianowi Majorczykowi z Zespołu Szkół Technicznych.

 

Rosnące zainteresowanie

- Z roku na rok obserwujemy wzrastające zainteresowanie konkursem. Otrzymujemy coraz więcej ciekawych biznesplanów. Są one również na coraz wyższym poziomie merytorycznym, przemyślane i biznesowo skalkulowane. Coraz więcej uczestników korzysta z naszych bezpłatnych szkoleń „ABC przedsiębiorczości” i pomocy przy sporządzaniu aplikacji. Również firmy z naszego miasta i powiatu chętniej zostają sponsorami, dzięki czemu możemy przekazywać zwycięzcom atrakcyjne nagrody. Cieszy nas fakt, że organizowany przez nas konkurs spełnia swoje podstawowe zadanie: bycia zachętą do zakładania nowych firm i rozwijania przedsiębiorczości. Dowodem tego są powstające po konkursie firmy, które utrzymują się na rynku i rozwijają – mówi prezes Leszczyńskiego Centrum Biznesu, dr inż. Alicja Szczepińska.

 

Konkurs ma na celu przede wszystkim stymulowanie powstawania nowych firm w Lesznie i powiecie, oraz przekazywanie wiedzy na temat przedsiębiorczości, efektywnego prowadzenia i zakładania firmy.  Docenienie pomysłów przez Komisję Oceniającą jest  zachętą i wsparciem dla osób zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów leszczyńskich szkół rywalizacja w konkursie to z kolei  dobry sprawdzian kreatywności, przedsiębiorczości i umiejętności konkretyzowania i prezentowania swoich zawodowych marzeń i planów.

Komisja Oceny Projektów brała pod uwagę przede wszystkim innowacyjność pomysłu, realność założeń, adekwatność kosztów do rzeczywistości oraz perspektywy rozwoju. Prace w tegorocznej edycji konkursu oceniali: prof. Teresa Łuczka (PWSZ), dr Marcin Wydmuch  (Starostwo Powiatowe w Lesznie), Małgorzata Kajczyk  (Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie), Barbara Bortel (Zespół Szkół Ekonomicznych), Beata Tomczak – Kawęcka (RIPH w Lesznie) oraz dr inż. Alicja Szczepińska – (Leszczyńskie Centrum Biznesu).

 

VII edycja konkursu „Pomysł na biznes” w liczbach

94 uczestników konkursu

38 uczestników szkoleń

29 złożonych biznesplanów

  • 7 praktycznych
  • 22 teoretyczne: 8 – ZSET, 6 – ZSE,  3 – ZST, 2 – ZSOŚ, 2 – PWSZ, 1 - ZSRB

 

Sponsorzy:

Miasto Leszno, Powiat Leszczyński, Agencja Interaktywna Ably, Spinko Sp. z o.o, Biuro Rachunkowe Matt, Jamalex Sp. z o.o., Ciesiółka Auto Group, Werner Kenkel Sp. z o.o., Miejski Zakład Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Leszno, Euroline Sp. z o.o., Kan-bud Sp. z o.o., Toyota Mikołajczak, ViaCon Polska Sp. z o.o., Milat Dariusz Ratajczak, Instytut Języków Obcych Enter, Ambit Sp. z o.o, Steico, Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych, Lespin Sp. z o.o., Regionala Izba Przemysłowo Handlowa Leszno, Radio Elka, Gazeta ABC

 

 

OPISY NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH PROJEKTÓW

 Część praktyczna

I miejsce – nagroda Starosty Powiatu Leszczyńskiego

Nagrodę otrzymała Monika Barczak za projekt Misiowepalety.pl  - W mojej działalności będę się skupiać na tworzeniu ekologicznych mebli i dekoracji z palet drewnianych. Pasjonuje mnie upcykling, czyli odnawianie starych przedmiotów z drewna, metalu, nadawanie im drugiego życia z nowym zastosowaniem i wyższą wartością – deklaruje pomysłodawczyni. Pani Monika przygotowała szczegółową analizę atrakcyjności trendu eco i umiejscowienia w nim swojej działalności. Planuje dynamiczny rozwój biznesu, spotkania w powiecie z potencjalnymi klientami,  sprzedaż w zaprzyjaźnionych sklepach w Lesznie i Rawiczu oraz poprzez e-sklep. Produkty będą przygotowywane na początku bezpośrednio przez nią, we własnym warsztacie: - Bardzo lubię pracę z elektronarzędziami, posługiwanie się nimi pozwala na szybsze i precyzyjniejsze wykonanie niż przy pracy ręcznej – mówi autorka biznesplanu. Zakłada on niepowtarzalność produktów: wykończenie produktów zgodnie z oczekiwaniami klientów. Pani Monika chciałaby również promować swoją działalność poprzez działania edukacyjne: prowadzenie warsztatów dla dzieci, podnoszenie świadomości ekologicznej.

 

II. Miejsce – nagroda Prezydenta Miasta Leszna

Drugim miejscem w konkursie i nagrodą Prezydenta Miasta Leszna został uhonorowany Bartosz Bystrzycki, za pomysł rozwoju i komercjalizacji  pasieki. Pan Bartosz prowadząc hobbystyczną działalność pszczelarską od 2013 roku zdobył potrzebne doświadczenie oraz szczegółowe rozeznanie rynku. Zadbał o rozpowszechnienie oferty zarówno wśród odbiorców indywidualnych jak i hurtowych czy w branży HoReCa. Wśród produktów, które kieruje do sprzedaży wymienia całą gamę miodów oraz pyłek pszczeli, propolis (czyli kit pszczeli) oraz… powietrze pszczele. – Dostarczanie powietrza to usługa, która narodziła się podczas współpracy z kliniką kardiologiczną „Serce”- wyjaśnia pomysłodawca. - Będzie ona skierowana do osób mających problemy z chorobami dróg oddechowych. Pacjenci będą przebywać po kilka godzin w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu w obecności rodzin pszczelich. Wdychanie czystego „ulowego” powietrza pozbawionego drobnoustrojów poprawia wyniki chorych i przyczynia się do złagodzenia napięcia nerwowego i stresu. Pan Bartosz będzie prowadził działalność sam, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas studiów z zakresu zarządzania we Wrocławiu.

 

III. Miejsce

Trzecią nagrodę w konkursie otrzymuje Magdalena Polsakiewicz- Zielinska za biznesplan gabinetu psychologicznego. – Mój zawód jest moją pasją – deklaruje laureatka. – Pomysł na otwarcie własnej działalności gospodarczej ma związek z moim własnym rozwojem  oraz rosnącym zapotrzebowaniem na gabinety psychologiczne specjalizujące się w terapii uzależnień oraz w szeroko rozumianej pomocy psychologicznej. Pani Magdalena w swojej dotychczasowej pracy jako psycholog penitencjarny zajmowała się rehabilitacją osób uzależnionych. – Siedemnastoletnia praktyka w pracy klinicznej umożliwiła mi zdobycie szerokiego doświadczenia oraz pozwoliła na doskonalenie zawodowe w zakresie certyfikacji i studiów podyplomowych. Psycholog w swoim gabinecie zamierza się skupić na prowadzeniu spotkań indywidualnych, po 2 latach chce rozszerzyć ofertę o terapię grupową, która, jej zdaniem, jest formą pracy z pacjentem dającą wymierne efekty, a obecnie często pomijaną w procesie leczenia.

 

Do konkursu zgłosiły się też trzy inne osoby, które chciały zająć się: projektowaniem i produkcją artykułów dekoracyjnych w tym drukowanych na drukarkach 3D, stworzeniem wyszukiwarki lokalnych firm, prowadzeniem „pokoju ucieczek” – przeniesienia gry komputerowej typu escape w realną rzeczywistość.

 

Konkurs teoretyczny, dla uczniów szkół i studentów

 

I. Miejsce

Aplikacja FPS (Free Parking Space) – projekt przygotowany przez Mateusza Kuźniaka, zdobył najwięcej głosów komisji oceniającej projekty uczniów i studentów leszczyńskich szkół. Aplikacja ma pomóc użytkownikom w znajdowaniu wolnych miejsc parkingowych przy galeriach handlowych. Będzie zbierac dane ze stacjonarnych kamer i przy pomocy specjalnych algorytmów przetwarzać obraz na informacje dla użytkownika – zanim dojedzie do galerii będzie już wiedział czy i ile miejsc jest dostępnych, gdzie są usytuowane. Pomysłodawca, uczeń Zespołu Szkół Elektroniczno- Telekomunikacyjnych, który pracę przygotował pod kierunkiem pani mgr Joanny Szumnej, zamierza współpracować z inwestorami, zarządcami galerii. Chce oferować aplikację na dostępnych platformach (iOS, Android) w kilku wersjach: bezpłatnej, płatnej (pozbawionej reklam z dodatkowymi funkcjonalnościami), oraz na dalszym etapie – w ramach rocznego abonamentu.

 

II. Miejsce

Drugie miejsce w konkursie komisja oceniająca przyznała Kamilowi Buchwaldowi z Zespołu Szkół Ochrony Środowiska za pomysł firmy NOWADAYS TECHNOLOGY, opracowany pod opieką p. mgr Aleksandry Sneli. Firma ta miałaby się zająć montażem pomp ciepła z kolektorami i ogrzewania podłogowego. – Dodatkowo firma dostarczać będzie własne oprogramowanie umożliwiające wdrożenie systemu inteligentnego ogrzewania domu oraz mobilnego sterowania ogrzewaniem – wskazuje autor pomysłu. Kamil Buchwald zauważa rosnące zainteresowanie OZE, stąd planuje stopniowo rozszerzać obszar działania firmy, od ościennych województw aż po rynek niemiecki. Zakłada współpracę z firmami geologicznymi, które wskażą miejsca możliwe do wykorzystania energii geotermalnej. Pomysłodawca jest merytorycznie przygotowany do prowadzenia takiej działalności, ma kwalifikacje z zakresu montażu i eksploatacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

 

III. Miejsce

Trzecią nagrodę zdobyła Adrianna Thiel za biznesplan cukierni „Magic Lollipops”. Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych, która projekt przygotowywała przy wsparciu pani mgr Anny Dachowskiej, zamierza prowadzić firmę wraz ze wspólnikiem. Role już są podzielone:- Mam trzyletnią praktykę w biurze rachunkowym. Będę odpowiedzialna za marketing i ekonomiczna stronę biznesu. – pisze Adrianna Thiel. – Mój wspólnik, Adrian Podkowski, ma praktykę w zawodzie cukiernik-karmelarz i doskonale radzi sobie z własnoręczną produkcją słodyczy – dodaje. Spółka chce oprzeć swoją działalność na filozofii Kaizen – ciągłego doskonalenia. – Chcemy małymi kroczkami udoskonalać manufakturę i przekształcić ja w zakład produkcyjny, nie zapominając przy tym o nieustannej kontroli jakości wytwarzanych produktów. Produkty te – głównie lizaki i cukierki będą wyróżniać się wyłącznie naturalnymi składnikami oraz fantazyjnymi kształtami. Każdy klient będzie mógł przyjść do cukierni z własnym projektem, który manufaktura Adrianny i Adriana obiecuje wykonać.

 

IV. Wyróżnienie

Albańczyk, Kraina Aborygenów czy Szczurek  -takie nazwy gier proponuje Patrycja Bernacka, której firma „Dice” będzie producentem gier planszowych charakteryzujących się wysoką jakością wykonania i dbałością o stronę wizualną. Projekt przygotowany w Zespole Szkół Ekonomicznych, pod kierunkiem p. mgr Anny Dachowskiej zyskał uznanie komisji oceniającej, która przyznała autorce wyróżnienie. Wyróżnikiem firmy Patrycji Bernackiej mają być oryginalne pomysły  gier oraz przywracanie gier kiedyś popularnych a ostatnio zapomnianych. Firma planuje szeroką współpracę przede wszystkim z lokalnymi dostawcami i partnerami.

 

V. Wyróżnienie

Wyróżnienie otrzymali również Hubert Jęcikowski i Damian Majorczyk z Zespołu Szkół Technicznych, którzy pod kierunkiem pana mgr Andrzeja Stężałego przygotowali biznesplan firmy „Świat 3D”. Działalność firmy będzie skupiona wokół sprzedaży i serwisu drukarek 3D oraz usług wykonywanych przy użyciu drukarek. Grupą docelową firmy będą głównie instytucje edukacyjne oraz średnie i małe firmy. Pomysłodawcy mają przygotowanie do prowadzenia firmy o takim profilu – mają doświadczenie w montażu drukarek, ukończyli też odpowiednie kursy.