Nowy alert podatkowy - Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r.

Kancelaria Prawna P. Szalbierz i Wspólnicy S.K.A. przekazuje najnowsze opracowanie, w którym omawia zbliżający się termin rozliczenia rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność za rok 2023. Termin mija w poniedziałek 20 maja 2024 roku.

Rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2024 r., a zatem w ZUS DRA/RCA.

Mimo zaprezentowanych w marcu propozycji zmian oskładkowania, przedsiębiorcy będą funkcjonowali w systemie rocznego rozliczania składek zdrowotnych jeszcze w 2024 r., a także w 2025 r.

Kancelaria podkreśla, że zmiana formy prawnej prowadzonego biznesu wpływa na znaczne oszczędności finansowe (bez ZUS i składki zdrowotnej od dochodu z odpowiednim ułożeniem podatkowym).

 

Rozważając zmianę formy prowadzenia działalności, kluczowa jest szczegółowa analiza prowadzonego biznesu oraz planów jego rozwoju. Niezbędnym krokiem przed wyborem nowej formy dalszej drogi biznesowej jest kalkulacja, która jednoznacznie wskazuje, która spółka pozwoli osiągnąć największe zyski.

Sporządzenie kalkulacji oraz wynik analizy aspektów około biznesowych pozwoli na świadomą i bezpieczną zmianę formy prowadzonej działalności.

 

Jeśli pojawią się pytania zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną P. Szalbierz i Wspólnicy S.K.A.